24 kwietnia 2005r. OTWARCIE WYSTAWY „IGŁĄ MALOWANE” STANISŁAWY

SZEWCZYK, DOROTY PAWLUS, CZESŁAWY OCZKOWSKIEJ

 

24 kwietnia w galerii Pod Basztą w jordanow­skim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wysta­wy haftowanych obrazów autorstwa mieszkanek Bystrej: Stanisławy Szewczyk, Czesławy Oczkowskiej i Doroty Pawlus.

Jak sama Pani Stanisława Szewczyk mówi:

„Zainteresowanie haftem zrodziło się kiedy poszłam na emeryturę. Dzieci dorosły i miałam trochę wolnego czasu. Kupiłam odpowiednie czasopisma i tak zaczęła się moja przygoda z haftem krzyżykowym. Potem wciągnęłam koleżankę Czesławę Oczkowską”

Jej córka, Do­rota Pawlus jest absolwentką Szkoły Rękodzieła Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem. Haftem zajęła się przed kilkoma laty.

Wszystkie trzy bystrzanki wykonują swoje dzieła metodą haftu krzyżykowego. Jest to bardzo misterna praca zanim powstanie. Zanim powstanie obraz , kanwa (materiał , na którym powstaje obraz) zostaje pokryta tysiącami mulinowych krzyżyków. Zależnie od wielkości obrazu może on powstawać od miesiąca do pół roku, przy systematycznej pracy.

­Hafciarki zgodnie podkreślają, że dla nich wyszywanie to przyjemność, a zarazem okazja, by się spotkać przy kawie, porozmawiać.

Bardzo często moje obrazy daruję znajomym z po­wodu różnych okazji. Bombonierkę się zje, a taki obraz pozostanie. Raczej nie sprzedajemy naszych dzieł , bo cena jest nieadekwatna do włożonej pracy” – mówi Stanisława Szewczyk.

 

 

ig malowane-oczkowskapawlus.jpg - 124.80 Kb