JORDANOWSKI  TEATR AMATORSKI

           Pomysł powołania teatru amatorskiego przy Miejskim Ośrodku  Kultury w Jordanowie istniał od zawsze, ale dopiero wczesną wiosną 2010 rozpoczął swoją działalność od utworzenia dwóch grup: dziecięcej i drugiej w formule wiekowej otwartej, co od początku powstania oznacza praktycznie grupę młodzieżową. Mamy nadzieję, że efekty pracy młodzieży zachęcą także dorosłych mieszkańców naszego miasta do tej ciekawej formy spotkań i wspólnego spędzania czasu tym bardziej, że jak pokazują pierwsze premiery praca ta może dawać wiele radości i satysfakcji. Cykliczne próby z grupami rozpoczęła Pani Anna Gruszowska , pedagog, osoba z dużą praktyką i  doświadczeniem w tego typu działalności. I tak  młodzi aktorzy przez trzy miesiące przygotowywali inscenizację przedstawienia pt. ”Tajemniczy ogród”, była to bajka o czerwonym kapturku w nieco innym ujęciu rozbudowana i wzbogacona w stosunku do oryginału w ciekawej scenografii i z oryginalnymi strojami. Premiera odbyła się 21 czerwca w Przedszkolu w Jordanowie, i w tym dniu daliśmy jeszcze dwa przedstawienia dla maluchów. Młoda publiczność reagowała bardzo spontanicznie i żywiołowo i nagrodziła swoich starszych kolegów i koleżanki gromkimi oklaskami na stojąco. Następnego dnia wystawiliśmy naszą sztukę w Szkole Podstawowej w Jordanowie, a także w Szkole Podstawowej w Bystrej, gdzie  spotkała się z równie gorącym przyjęciem tym bardziej, że znacząca część grupy pochodzi właśnie z tej miejscowości. Występy przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania naszym teatrem wśród młodzieży, a co za tym idzie zwiększeniem liczby  kandydatów na aktorów.

            Równolegle z grupą młodszą rozpoczęła próby swojej sztuki grupa starsza, również pod okiem Pani Ani. Z racji objętości i innej natury przedstawienia, próby trwały przez pół roku. W tym czasie kilkukrotnie zmieniała się obsada aktorska, opuściła nas także Pani Gruszowska z powodów osobistych i tak musieliśmy sami podjąć rozpoczętą pracę i doprowadzić do wystawienia sztuki. 12 stycznia 2011 roku na scenie w Szkole Podstawowej w Jordanowie odbyła się premiera przedstawienia „Igraszki z Diabłem”, czeskiego dramaturga Jana Drdy w dziewięciu odsłonach w obsadzie :

Marcin Kabat   -  Sylwia Ziętara

Kasia             -  Marta Hanusiak

Lucjusz         -  Małgorzata Folwarska

Disperanda   -  Kinga Kolecka

Belzebub      -  Adrian Sroka

Anioł              -  Magdalena Piorun

Scholastyk    -  Marzena Marfiak

Zbój               - Bartek Ryś

Diabeł            - Beata Piorun

Diabeł 2        - Sylwia Szczepaniec

Diabeł 3        -  Patryk Stanaszek

Diabeł 4        -  Marcin Sroka

          Jako pierwsi sztukę zobaczyli uczniowie jordanowskiego Gimnazjum. Z początku sceptycznie nastawiona młodzież przekonana, że zgoniono ich na jakieś jasełka zachowywała się dość swobodnie, po rozpoczęciu pierwszego aktu widownia zaczęła powoli milknąć. Co było ( tu ukłon dla gry naszych młodych aktorów) znakiem, że temat sztuki oraz gra aktorska są ciekawe i wciągają na tyle, iż nawet „nadpobudliwa” młodzież była  w stanie się skupić i w zaciekawieniu oglądać bieg akcji. Przygotowaną sztukę grupa młodych aktorów wystawiła jeszcze dla młodzieży gimnazjalnej z Bystrej i Naprawy, a także dla niemal całej naszej jordanowskiej Szkoły Podstawowej. Nasz Teatr Amatorski wystąpił także na spotkaniu noworocznym dla jordanowskiego koła PZER i Klubu Seniora działającego w MOK-u, w sumie odbyło się siedem spektakli, a ostatni występ z tą sztuką dla mieszkańców naszego miasta odbył się  20 lutego 2011r. w Świetlicy Szkoły Podstawowej w Jordanowie.

          Pracowaliśmy również nad sztukami :  Za ósmą górą",  " Zapomniany diabeł", "Szostry" "Betlejem Polskie" oraz wiele krótkich form scenicznych wystawianych okazjonalnie np.  z okazji święta 11 listopada, 3 maja, opłatka, zaduszek, andrzejków itd. Grupa bierze udział w innych formach spotkań np. literackich, poetyckich i historycznych.

5 marca 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się  próby Jordanowskiego Teatru Amatorskiego i obsadzenie ról do sztuki Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje". Grupę młodzieżową do 2019 roku prowadził młody aktor scen krakowskich Pan Błażej Wyka. 

Nasze teatralne koło ma swoją nazwę zaczerpniętą z tytułu wiersza polskiego poety- Kazimierza Przerwy Tetmajera "Evviva l'arte", co znaczy "Niech żyje sztuka!". Zdanie to, krótkie a treściwe, dodaje nam ciągłej motywacji do dalszej pracy i wiarę, że nasze teatralne spotkania mają sens, bo jak pisał Tetmajer: "I chociaż życie nasze nic nie warte: Evviva l'arte".

 W ramach przyswajania naszym milusińskim teatru od najmłodszych lat organizujemy również zajęcia teatralne dla dzieci w grupie „Młodziaki” .Zajęcia Teatralne dla dzieci prowadzone są w każdą środę. Zajęcia te tworzą niezapomnianą przygodę dla prowadzącego i dzieci, ponieważ teatr tworzą nie tylko scena i ustawione na niej dekoracje, aktorzy, publiczność i kurtyna. Teatr to praca wspólna nad scenariuszem, słowem, gestem, ruchem, nad kontaktem z partnerami, nad umiejętnością pracy z całym zespołem. Zabawa w teatr pobudza aktywność, rozwija nowe doświadczenia i zainteresowania, uczy otaczającego świata i integruje dziecko z grupą. Zajęcia teatralne są doskonałą szansą dla dzieci nieśmiałych. Dzieci lubią pokazywać się i chociaż trochę onieśmiela je trema, to ile radości sprawia możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed widownią.

Przez cały 2017 rok z grupą dziecięcą pracowała Marta Hanusiak a efekty można było zobaczyć na 5 spektaklach wystawionych dla jordanowskich przedswzkoli i Szkoły Podstawowej, a także dla rodziców w dniach 21 i 22 czerwca 2017 roku.

W 2018 roku Pani Małgorzata Kwaśny pracowała z grupą dziecięcą wprowadzając na zajęcia nową forme teatralną w postaci lalek kukiełkowych przygotowanych przez dzieci. Pierwszym   spektaklem lalkowym  była „Złota Rybka” wystawiona w dniach 5 i 15 grudnia. Dzieci wystąpiły w 4 spektaklach dla jordanowskich przedszkoli, Szkoły Podstawowej, a także dla rodziców występujących dzieci.

Grupa młodzieżowa i dorosłych w tym samym czasie pracowała z Panem Błażejem Wyką, a efektem ich pracy było wystawienie 30 maja 5 spektakli dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i przedszkoli sztuki „Kopciuszek”.

W ramach promowania teatru i zachęcania dzieci i młodzieży do uczęszczania na zajęcia, organizujemy wyjazdy na przedstawienia teatralne i do kina.

 

05 i 15.12.2018 - Występy Dziecięcego Koła Teatralnego "Młodziaki" działającego w MOK ze spektaklem kukiełkowym bajki "O rybaku i złotej rybce" dla Przedszkoli i Szkoły Podstawowej. Dzieci wystąpiły w czterech spektaklach.

 

 

30.05.2018 - Przedstawienie teatralne "Kopciuszek" Jordanowskiego Teatru Amatorskiego dla przedszkoli i pierwszych klas Szkoły Podstawowej 

 

21 i 22.06.2017 - Przedstawienie "Smerfy" w wykonaniu grupy dziecięcej Jordanowskiego Teatru Amatorskiego

 

 

 

 

                                                                galeria zdjęć z prób - do sztuki "Gwałtu co sie dzieje"

 

 

 

NASZE PRÓBY do sztuki "Igraszki z diabłem"

 

                                                                  RECENZJE                                                                   

                                                            

 

Wyjazd grupy teatralnej do krakowskiego Teatru Groteska na sztukę "Don Kichot"

 

 

  

20.02.2011r. - WYSTĘP DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA JORDANOWA ZE SZTUKĄ "IGRASZKI Z DIABŁEM" 

 

 

12.01.2011 r. - PREMIERA SZTUKI JANA DRDY "IGRASZKI Z DIABŁEM"

 

 

 

21.06.2010 r. - PREMIERA SZTUKI "TAJEMNICZY OGRÓD"