galeria zdjęć

 

                                                                            Konkurs Palm Wielkanocnych

                                                                                                                             

                             „Niedziela Palmowa rozpoczęta pomiędzy radosną procesją z palmami a czytaniem Męki Pańskiej”.

         

         Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI w. W Polsce  tworzenie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję i swój początek datuje już od średniowiecza.Również jest to niezwykłe wydarzenie w Jordanowie. To już dwudziesta szósta  edycja konkursu palm organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury na dziedzińcu kościołaParafialnego Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie. W konkursie bierze udział około setki uczestników i z roku na rok palm przybywa. Dobrze, że zwyczaj  robienia palm jest nadal  bardzo powszechny. Tradycja wicia bazi przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i często zaangażowana jest cała rodzina. Więc jest to czynność, która łączy rodziny.

Regulamin konkursu jak zawsze był rygorystyczny, bo nie najważniejszym czynnikiem była wielkość palmy, lecz jej naturalność i wkład pracy. Trzy osobowe jury oceniało te dzieła pod względem estetyki, użycia tradycyjnych materiałów, techniki wykonania, dekoracyjności, nowatorskiego ujęcia tematu oraz  wkładu pracy. Więc palmy były swoiście piękne i miały w sobie coś magicznego. Misterne wykonane, zdobione bibułowymi i papierowymi kwiatami, kolorowymi wstążkami i naturalną zieleniną wplecioną w bazie. Zarówno te duże  i te maleńkie  prezentowały się doskonale, a  ich galeria była bardzo malownicza. Uczestnicy konkursu pokazali na co ich stać i mimo zimnej niedzieli cierpliwie oczekiwali na wyniki konkursu.

  I miejsce Katarzyna Gałka

 II miejsce - Darek Ograbek

III miejsce - Alicja Macioł

MOK Jordanów ufundował  łącznie 49 nagród książkowych oraz dużo słodyczy dla wszystkich uczestników konkursu.

Poprzez konkurs chcemy rozbudzić jeszcze większe zainteresowanie tradycjami związanymi z wiosennym cyklem obrzędowym, a także  promować tradycję wicia wielkanocnych palm. Kultywujmy zatem ten piękny zwyczaj.  

Prosimy o zgłoszenie się do Miejskiego Ośrodka Kultury po odbiór nagród właścicieli palm nr. 3 i 9, którzy pewnie ze względu na zimno poszli wcześniej do domów nie czekając na ogłoszenie wyników.         

                                                                                                                                    Janina Filipek i Irena Ryś